top of page

VeleTech '16 - élménybeszámoló

2016 Április 9-én ellátogatott a Mobil-Online stábja a 2012 óta megrendezett, hagyományos, tavaszi VeleTech mobiltechnikai kiállításra, melyet a budapesti Millenáris Parkban rendeztek meg. Jegyeket elővételben is lehetőség volt vásárolni, így, aki ilyen jeggyel rendelkezett a mindössze pár perces sorbaállást is elkerülhette és kezére kerülhetett a jól megszokott karszalag.

A jegyek megváltása és az esetleges ruhatár-használat után három lehetőség volt tovahaladni. A Huawei csarnok, szemben vele a Samsung csarnok, mely oldalában a büfé kínálkozott harmadik lehetőségként a megéhezett, megszomjazott látogatónak.

Belépve a Samsung csarnokba, hatalmas tér fogadott minket, ahol, nagy meglepetésre nem volt akkora tömeg, amekkorára a nyitás után bő egy órával számítani lehetett.

Első utunk a csarnok névadó márkájának standja volt, ahol az idei év zászlóvivői, a Galaxy S7 és kecsesebb ívekkel rendelkező testvére, az S7 Edge voltak, a Galaxy A család 2016-os tagjaival egyetemben.


Természetesen lehetőség adódott a Samsung saját Gear VR virtuálisvalóság-szemüvegét is kipróbálni. A termék ijesztően magas, negyvenezer Forintos kiskereskedelmi ára ellenére is sokan voltak kíváncsiak milyen élményt tud nyújtani az efféle hardver.

A következő megálló a Mobilmemetók standja volt, ahol a múlt ikonikus mobiltelefonjai közül nézhettünk meg jónéhányat. Véleményem szerint a kezdeményezés nagyon jó, csupán a gyűjtemény nem igazán látszott bővülni az utóbbi időben.

Több kisebb megállót követően érkeztünk el a Microsoft standjához, mely gyártó annak ellenére is képviseltette magát, hogy a jelenlegi 1,1%-os okostelefonos részesedését minden bizonnyal tovább csökkentve nemrég vezetőjük szájából hangzott el az a mondat, hogy amennyiben valaki alkalmazásaival tömegeket kíván elérni, az Androidra, vagy IOS-re fejlesszen inkább.


Valójában a Microsoft semmi újdonsággal nem rukkolt elő, amit eddig ne láthatott volna a nagyérdemű, csupán az őszi összeállításuk ismétlődött, frissebb buildeket felhasználva a telefonokon, természetesen. Láthattuk működés közben, a mostanra elfogadható sebességűre gyorsult Continuum dobozt, melynek segítségével Lumia 950, vagy 950XL telefonunkat multimédiás „számítógéppé” varázsolhatjuk a TV képernyőjén, valamint a közép és alsó-közép kategória képviselői (Lumia 650 és 550) is jelen voltak.


A következő nagyobb lélegzetvételű stand a Huawei „négyzete” volt, már a nevüket viselő csarnokban. Négyzet, hiszen a nevezett geometria alakzat képezte a bemutatójuk színpadi alapját, melynek mind a négy oldalán várták a kíváncsi szemeket.


Természetesen tiszteletét tette a tavaly őszi, Google-lel közös gyermekük, a Nexus 6P, melyen a legfrissebb, Áprilisi 2-i, MHC19Q verziószámú, a készülék teljesítményét nagyban megnövelő build figyelt. Egyfelől örömteli, hogy a készüléket naprakészen találtam, másfelől viszont kissé csalódást keltő, hiszen az Android N (tán Nutella?) preview verzióját szívesen megnyomkodtam volna rajta. A gyártó bemutatójának sztárja azonban a frissen bemutatott, dupla Leica lencsékkel ellátott P9 volt. A gyártó olyannyira büszke erre a látványelemre, hogy nyereményjátékának és reklámkampányának középpontjába helyezte #00 néven, ahol a 00 hashtag utótag a kamera két lencséjét szimbolizálja. Hogy James Bond új kollegát üdvözölhet a duplanullásoknál, az ikerlencsés megoldás személyében, az idő és a tapasztalatok fogják elárulni.


A nagy gyártók közül az LG standjára igencsak kíváncsiak lettünk volna; főként, hogy személyesen is megismerkedhessünk az új zászlóshajójukkal, a G5-tel (valamint, hogy ismét megnyomkodhassam a 2015-ös Nexus készüléküket, az 5X-et). Sajnálatos módon, csalódni voltunk kénytelenek. Az előzetes, de még a végleges szereposztásban is helyet kapó Dél-Koreai gyártó az utolsó utáni pillanatban végül mégis úgy döntött, hogy nem képviselteti magát a rendezvényen, állítólag a szervezőkkel való összekülönbözés okán. Nagy kár.


A következő gyártó, akinek standjánál, vagyis inkább nappalijában, meglehetősen sokat időztünk, az idénre új logotípiát választó alcatel lett. Csupa kisbetűvel. nemecsek ernő, már nem vagy egyedül.


Valószínűleg, ha egy új Idol 4-et kapsz és nem tüdőgyulladást, még mindig élnél; igaz, 122 évesen már nem a grundon rohangálnál. Illetve az Idol 4-hez járó VR szemüveggel talán mégis. Az alcatel nappalijában lehetőség volt kanapén és babzsák-fotelben is helyet foglalni, amivel egyedülállóan kényelmessé, és a felkészült hostess lányoknak köszönhetően, szakmailag is élvezetessé sikerült tenni maradásunkat.


Eztán másodmagammal sorba álltam versenyautó szimulátoros álmaim helyszínén, a SimHouse Kft. által felállított szimulátorstand mellett. Lehetőség volt kipróbálni 5 perc erejéig az egyik sim versenyülésüket, amely maga is erővisszacsatolásos, szelepes megoldás volt, mozgott, ahogy az autó mozgott volna alattunk.


Ezen kívül lehetőségem volt kézbe fogni formulaautós szimulátor-kormányukat, melynek minősége lenyűgöző volt. Ott elfogott a birtoklásvágy, ám a komplett csomag közel 3.000.- Eurós ára gyorsan visszarántott a valóságba. Szerencsére, ahogy tőlük megtudtam, lehetőség van a „szimulátorfülke” bérbe vételére is, telephelyükön, akár LAN party keretében is, barátokkal, vagy éppen ismeretlenekkel, óránként 5.000.- Forintért. Az összeállítás árát tekintve nem olyan húzós, mint elsőre tűnik. Hatalmas adrenalinbomba.


Az utolsó nagyobb gyártó az előadások színpada mellett helyet foglaló és a magát meglepően kis területen valamint létszámban képviseltető Sony volt. Természetesen helyet kaptak a gyártó tavalyi csúcsmodelljei, a Z5 család tagjai mellett az idei nagyágyúk, az Xperia X és XA modelljei, igaz, csak prototípusok személyében, előzetes szoftverrel.

Kissé túlbuzgóan sikerült a szoftver egyes funkcióit megírni, ugyanis például, ha a sim tálca akár fél milliméteres elmozdulását érzékeli a szoftver, abban a pillanatban újraindítja a készüléket, feltételezve, hogy SIM kártyát cseréltünk. Alapvetően nem kellene újraindulnia, hiszen manapság már elvárható lenne a hot-swap sim cserélés képessége (mint mondjuk a Nexus készülékeknél), ám, ha mégis újra kívánja magát indítani a készülék, tehetné ezt kevésbé úgy, mint egy hiperaktív ötödikes, aki energiaitalt reggelizett a kávéjához. A márka képviselői elárulták, a prototípus ezen sajátossága a végleges termékeben már finomítva lesz. Ámen.


Az utolsó stand, melyet meglátogattunk, a kínai termékeket importáló EU Stockhoz tartozott. A kiállítás sztárja a kínai Apple-ként is fémjelzett Xiaomi gyártó legújabb csúcsmodellje, az Mi5 volt.


A készüléket kézbe fogva az embert magával ragadja a „Samsungot fogok” érzés, az ívek, hajlatok, az anyaghasználat, de még a dizájnelemek is nagyon szeretnék Samsung készülékké tenni a kínai telefont. Ugyanakkor itt említeném meg, hogy a Samsung Galaxy S7 és annak Edge variánsán futó TouchWiz felület is feltűnően alcatelre hajazó ikonokkal operál. Mintha már senki sem tudná, hogy kit másoljon. Ilyenkor örülök, hogy Nexus készülékem van, Google referencia-Android rendszerrel.


Összességében elmondhatom, hogy záráshoz közeledvén az idő, úgy hagytuk el a Millenáris Parkot, hogy talán egy kicsit nagyobbra számítottunk, talán egy kicsit lehetett volna több, kicsit nagyobb durranás.

Nyilván nem egy Mobile World Congress-re számítottunk, de azt kell, hogy mondjam, hogy annak ellenére, hogy egy 1.000.- Forintos jegyárral rendelkező eseményről beszélünk, az az érzésem támadt, hogy a magyar mobilpiac még mindig nem az a mobilpiac, ahol igazán érdemes jelen lenni. Nagyon remélem, hogy ezt azok a gyártók, akik nem képviseltették magukat újragondolják és a jövőben egy nagyobb durranás várható az eseményen. Legyen így.


/fotók: Cashsider, Androidmester/

/cikk: Androidmester/


Legutóbbiak
bottom of page